Projekt zagospodarowania działki lub terenu jest przedmiotem opracowania geodezyjnego i głównym źródłem informacji dla pomiarów realizacyjnych. Projekt opracowania działki lub terenu należy opracować geodezyjnie w celu określenia danych liczbowych potrzebnych do wytyczenia w terenie położenia poszczególnych elementów projektowych obiektów budowlanych. W szczególności dane te powinny dotyczyć:
? punktów głównych budowli,
? przebiegu osi,
? linii rozgraniczających,
? linii zabudowy,
? usytuowania obiektów budowlanych,
? projektowanego ukształtowania terenu.
Opracowanie geodezyjne projektu zagospodarowania działki lub terenu należy opierać na osnowie geodezyjnej, czyli zbiorze odpowiednio wybranych i stabilizowanych punktów terenowych dla których określono współrzędne płaskie lub wysokościowe w przyjętym układzie współrzędnych z użyciem metod geodezyjnych.
Geodezyjne wytyczenie obiektów budowlanych w terenie służy przestrzennemu usytuowaniu tych obiektów zgodnie z projektem budowlanym, a w szczególności zachowaniu przewidzianego w projekcie położenia wyznaczanych obiektów względem istniejących i wznoszonych oraz względem granic nieruchomości.
Wytyczeniu w terenie i utrwaleniu na gruncie, zgodnie z wymogami projektu budowlanego podlegają geodezyjne elementy określające usytuowanie w poziomie oraz posadowienie budowlanych obiektów, a w szczególności:
? główne osie obiektów budowlanych naziemnych i podziemnych,
? charakterystyczne punkty projektowanego obiektu,
? stałe punkty wysokościowe.
Geodeta stwierdza wykonanie wytyczenia przez dokonanie odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.