Wszelkie obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz sieci uzbrojenia podziemnego terenu podlegają inwentaryzacji podwykonawczej przez jednostki podwykonawstwa geodezyjnego. Po zakończeniu budowy poszczególnych obiektów budowlanych należy sporządzić geodezyjną inwentarcyzację powykonawczą w celu zebrania aktualnych danych o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania działki lub terenu i naniesienie danych na mapy państwowego zasobu geodezyjnego. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z postanowień Prawa budowlanego oraz Prawa geodezyjno kartograficznego.
Inwestor chcąc zgłosić zakończenie budowy jest zobowiązany przedłożyć stosowne dokumenty, a wśród nich mapę z inwentaryzacji powykonawczej. Dlatego po zakończeniu prac budowlanych, a przed oddaniem obiektu do użytkowania , powinien zostać wykonany pomiar stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń i odkształceń.
Ze względu na warunki związane z możliwością dostępu do elementów uzbrojenia terenu pomiar inwentaryzacyjny może zostac wykonany dwoma sposobami:
? bezpośrednim – stosowanym w przypadku do naziemnego i podziemnego uzbrojenia terenu, po ułożeniu przewodów, a przed ich zasypaniem (inwentaryzacja podwykownawcza) lub w odkrywkach terenowych;
? pośrednim – stosowanym w odniesieniu do przewodów podziemnych zasypanych, z wykorzystaniem odpowiedniej aparatury elektronicznej.
Po zakończeniu budowy geodeta przekazuje Inwestorowi, mapę z inwentaryzacji podwykonawczej. Dokument ten poświadcza ujawnienie nowo wybudowanych obiektów w Państwowym Zasobie Geodezyjnym i Kartograficznym oraz stanowi podstawę do pozwolenia na użytkowanie.